Teoria w praktyce

PRA – ŚCIEŻKI – TO DZIAŁA !!!! :-)

Z dumą i zadowoleniem zakończyliśmy i podsumowaliśmy sezon 2013/2014.

Mówiąc dzisiaj pra-ścieżki na myśl od razu przychodzą skojarzenia:
1) Zwiększenie plonów wynikające z wprowadzenia pra-ścieżek o 12 %
Matka Natura była łaskawa dla naszego regionu. Prawie idealna ilość wody, odpowiednie temperatury, dużo słońca, słaba zima i szybka wiosna zwiększyły plon o dodatkowe procenty, których tutaj nie ujmujemy.
2) Zazdrość sąsiadów – jako pierwsi wjeżdżamy w pole po deszczu i wiosną
3) Rozczarowany dostawca paliwa – pra-scieżki pozwoliły zmniejszyć zużycie oleju napędowego
4) Multum wypasionych dżdżownic – ostatnio jeden z doradców terenowych powiedział, iż jest ich tyle, że ”chyba ściągnęły do nas z całej okolicy”. Te nie pozorne bardzo pracowite stworzenia są największym inwentarzem gospodarstwa. Choć przeważnie ich nie widać to na m2 jest ich 500g a to znaczy, że na hektarze około 5 ton! Dbamy o nie poprzez wdrożenie pra-ścieżek i stosowanie uprawy uproszczonej, która pozostawia im mnóstwo żarcia na powierzchni gleby. One w zamian napowietrzają i odwadniają w czasie deszczu nasza glebę zostawiając kilka ton humusu na głębokości korzeni.
5) Równe łany – widok cieszący gospodarskie oko
6) Szybsza i efektywniejsza praca w polu – zaplanowana praca zawsze idzie szybciej
7) Zadowoleni pracownicy – praca z GPS jest dużo łatwiejsza i przyjemniejsza

Oszacowanie wzrostu plonów po wdrożeniu PRA-ścieżek
W przypadku pola , którego mapy plonu prezentujemy wzrost ten wynosi 18,7% w porównaniu do roku 2011. Przedplonem dla pszenicy w 2011 był rzepak (optymalny przedplon) zaś dla pszenicy w 2014 jary jęczmień pastewny – gorszy przedplon
Na mapach istotnym jest nie tylko wzrost plonu, ( na mapie z 2014 kolor jasno zielony zamienia się w kolor niebieski odpowiadający wyższemu plonowi – zgodnie z legendą ) ale również wyrównanie plonu na całym polu mimo niezmiennej mozaikowatości gleby ( znacznie mniejsza powierzchnia mapy pokryta kolorem różowym i czerwonym – niski polon)
Łatwym do zaobserwowania jest „wyprostowanie” ścieżek przejazdowych na polu. Po tych samych śladach, zgodnie z założeniem technologii PRA-ścieżek, poruszają się wszystkie maszyny upoważnione do wjazdu w pole.

unnamed-3-640x290